دسته‌بندی نشده

راهنمای خرید دستگاه پلاتر

قیمت ماشینهای اداری,فروشگاه یو چاپ,راهنمای خرید دستگاه پلاتر

در مقاله راهنمای خرید دستگاه پلاتر  ما گروه آموزشی وبسایت یوچاپ قصد داریم به شما کمک کنیم تا با صرف کمترین زمان بهترین انتخاب را برای خرید دستگاه پلاتر داشته باشید.

امروزه با پيشرفت روز افزون تكنولوژى صنعت چاپ و همچنين روى آوردن افراد به اين صنف و ايجاد فضاى رقابتى ، اگر قصد وارد شدن به صنف چاپ و تبليغات را داريد براى معرفى كردن كسب و كار خود بايد يك چاپخانه مجهز را به وجود بياوريد ، يكى از دستگاه هايي كه امروزه يكي از اركان اصلى چاپ خانه ميباشد دستگاه پلاتر نام دارد،پلاتر جهت چاپ عكس و نقشه در اندازه هاى بزرگ (٦٠ سانتى متر به بالا) استفاده ميشود و امروز در تمامى چاپ خانه ها و دفاتر فنى و آتليه هاى عكاسى مجهز كاربرد دارد ، منظور از مجهز صرفا دستگاه هاى گران قيمت نيست ، همين كه شما بتوانيد تمامى نياز هاى چاپى مشترى را آنطور كه مد نظرش هست را برآورده كنيد كافيست ، گاهى يك دستگاهى با قيمت بسيار مقرون به صرفه دقيقا همان كارى را ميكند كه دستگاهى با هزينه بسيار بالاتر انجام ميدهد و افراد به دليل نداشتن اطلاعات كافى و عدم وجود یک راهنمای خرید دستگاه پلاتر  جامع در خريد خود دچار اشتباه ميشوند .

البته ضرر هميشه به صورت ضرر مالى نيست بلكه مسائلى مانند عدم وجود خدمات پشتيانى كامل ، عدم تأمين قطعات و مواد مصرفى ، هزينه هاى گزاف جهت اجرت سرويسكار هاى دستگاه ها و قطعات و مواد مصرفى نيز به عبارتى ضرر محسوب ميشوند .

قیمت ماشینهای اداری,فروشگاه یو چاپ,راهنمای خرید دستگاه پلاتر

 

به طور كلى در ابتدا بايد مشخص كنيد جزو كدام يك از دسته هاى زير هستيد تا بتوانید نسبت به نیاز خود بهترین دستگاه پلاتر را انتخاب کنید :
١-دفاتر فنى مهندسى
٢-چاپخانه هاى ديجيتال
٣-كانون هاى تبليغاتى
٤-شركت هاى عمرانى و معمارى و نقشه بردارى
٥-آتليه هاى عكاسى
٦-انتشارات دانشگاه ها
٧-تابلو سازى ها
٨-ساير مشاغل مانند قالب سازى ، طراحى و چاپ لباس ، چاپ الگو هاى خياطى ، طراحى داخل خانه و غيره…

پس از انتخاب حيطه كسب و كار خود بايد با بررسي و خواندن اين مقاله به اين نتيجه برسيد كه كدام برند و كدام مدل براى شما بهترين گزينه خريد ميباشد.

ویژگی کلی دستگاه های پلاتر :

1. عرض چاپ :

پلاتر ها به طور کلی از حداقل عرض 24 اینچ (60) به بالا در عرض چاپ تقسیم بندی می شوند.
سایر عرض های چاپ: 24 اینچ ، 36 اینچ 90 cm) ) ، 42 اینچ 107cm))
44 اینچ (110 cm) ، 60 اینچ (152cm) و 64 اینچ (162cm).

2. نوع چاپ:

پلاتر ها به طور کلی در ایران به 2 نوع : 1- جوهر فشان 2- لیزری تقسیم می شوند.
جوهر فشان: در این نوع به وسیله هد عمل چاپ انجام می گیرد و به 2 نوع چاپ حرارتی (Thermal) و با فشار برق پیزو (piezo) تقسیم می شوند

3. نوع جوهر:

جوهر ها به 3 دسته:

الف) دای (Dye):

این نوع جوهر پایه آب می باشد و پر مصرف ترین نوع جوهر در بین پلاتر های موجود می باشد و از خواص این ان می باشد که کیفیت آن بعد از مدتی اگر در مجاور نور خورشید باشد کم می شود و همچنین این نوع جوهر در برابر آب نیز مقاوم نمی باشد، از لحاظ قیمتی نیز ارزان ترین نوع جوهر می باشد.

ب) پیگمنت (Pigment):

این نوع جوهر از پایه روغن می باشد و بر خلاف جوهر دای در برابر آب و نور خورشید مقاوم می باشد و در کیفیت آن تاثیری ندارد، این نوع جوهر متناسب آتلیه های عکاسی می باشد و برای سایر دسته بندی هایی که در اول مقاله گفتیم از لحاظ قیمتی مناسب و مقرون به صرفه نمی باشد، قیمت هر لیتر آن در بازار از 150 هزار تومان به بالا می باشد.

ج) سابلیمیشن (Sublimation):

این نوع جوهر توانایی دارد از سطح کاغذ با حرارت جدا شده و روی سطح مورد نظر مانند انواع پارچه با کیفیت و ماندگاری بالا منتقل شود. عمده مصرف این جوهر در زمینه چاپ لباس و پارچه می باشد و بین پلاترهای موجود در ایران پلاتر های اپسون بهترین گزینه برای چاپ با این نوع جوهر می باشد و قیمت آن از 200 هزار تومان به بالا می باشد.

4- کیفیت چاپ:

کیفیت چاپ یا رزولوشن چاپ یکی از اصلی ترین معیارها برای خرید پلاتر می باشد و بسته به نوع فعالیت شما گزینه های متفاوتی در بازار عرضه می باشد ، واحد سنجش کیفیت ( DPI ) می باشد.

برند های دستگاه های پلاتر در ایران :

1. کنون Canon
2. اپسون Epson
3. اوسه OCE
4. موتو Mutoh
5. پلاتر های چینی که با برند های متفاوتی عرضه می شوند
6. میماکی MiMaki
7. اچ پی HP

دستگاه پلاتر HP (اچ پى)

به جرأت ميتوان گفت پلاتر هاى اچ پى پرطرفدار ترين و پرفروش ترين پلاتر هاى موجود در ايران هستند و اين سطح از علاقه مندى به اين برند نيز بى دليل نيست ، وجود خدمات پس از فروش كامل ، تنوع مدل ها بسته به حيطه كارى مصرف كننده ، مقرون به صرفه بودن قطعات و مواد مصرفى ، سرويسكاران و تعميركاران مجرب ،در بر گرفتن بخش اعظم كسب و كار هاى متفاوت و…
در آخر قيمت تمام شده پايين تر از ساير برند ها جزو دلايل محكم براى محبوبيت اين برند ميباشند ، پلاتر هاى رايج HP در ايران به طور كلى به دسته هاى ٤ رنگ ، ٦ رنگ و ٨ رنگ تقسيم ميشوند ، مدل هاى ٤ رنگ و ٦ رنگ عموما از جوهر داى پشتيبانى ميكنند و مدل هاى ٨ رنگ از جوهر هاى پيگمنت پشتيبانى ميكنند ،بنابراين حوزه استفاده مدل هاى ٤ رنگ و ٦ رنگ در دفاتر فنى مهندسى ، چاپخانه هاى ديجيتال ، كانون هاى تبليغاتى ، شركت هاى عمرانى ، معمارى و نقشه بردارى ، چاپ الگو هاى لباس و قالب سازى ها ميباشند و مدل هاى ٨ رنگ به دليل پشتيبانى از جوهر پيگمنت در آتليه هاى عكاسى بيشترين كاربرد را دارند

دستگاه پلاتر کنون:(Canon):

پلاترهای کنون جز پلاتر های محبوب و تقربیاً از فروش خوبی د بازار ایران برخوردار هستند، این دسته از پلاترها به دلیل قدرتمند بودن هد خود وهمچنین کثرت تعداد رنگ و بالا بودن رزولشون چاپ بیشتر برای چاپ عکس مورد استفاده قرار می گیرند و اخیرا به دلیل کم شدن زمینه قطعات و همچنین عدم وجود خدمات پشتیبانی کامل و از طرفی گران شدن مواد مصرفی و قطعات کم کم جای خود را به پلاتر های دیگر می دهند. پلاتر های کنون اکثرا دارای یک هد و دارای 2 هد می باشند این ویژگی بدین معنا می باشد که تمامی رنگ های دستگاه توسط یک هد چاپ می شود و اگر هد دستگاه در یک رنگ دچار مشکل شود باید به ناچار هد تعویض شود و که به دلیل بالا بودن قیمت آن معمولا برای مصرف کنندگان مقرون به صرفه نمی باشد، حداقل برای کسانی که در بازار رقابتی چاپ فعالیت دارند مناسب نمی باشد، پیشنهاد ما برای دستگاه های کنون، آتلیه های عکاسی و کسب کار های مربوط به چاپ عکس می باشد..

دستگاه پلاتر اپسون(Epson):

پلاتر های اپسون جز دستگاه هایی هستند که مانند پلاتر های کنون عمده مصرف آنها برای چاپ عکس، کارهای گرافیکی می باشد و از قیمت تمام شده برای سایر زمینه ها مناسب نمی باشند، پلاتر های اپسون نیز مانند پلاتر های کنون عموما دارای یک هد می باشند و همچنین اخیرا در خدمات پس از فروش پشتیبانی و تامین قطعات و مواد مصرفی ضعیف شده اند. ویژگی خاصی که هد های اپسون دارند، قابلیت چاپ جوهر سابلیمشن می باشد، این بدین معنی می باد که کسانی که در زمینه چاپ و طراحی لباس فعالیت دارند به راحتی می توانند نیاز خود را با این دستگاه برآورده کنند. بنابراین اگر قصد خرید این برند از پلاتر را دارید بهتر است یا در زمینه آتلیه عکاسی و کارگاه های گرافیکی فعالیت داشته باشید، یا در زمینه طراحی و چاپ بر روی لباس و پارچه.

دستگاه پلاتر اوسه (OCE):

پلاتر های اوسه جز پرطرفدار ترین پلاتر ها در زمینه چاپ نقشه و کار های خطی می باشند. پلاتر های اوسه مجهز به سیستم چاپ لیزری می باشند و به همین خاطر از سرعت چاپ بسیار بالایی برخوردارند. ویژگی دیگر پلاتر های اوسه، هزینه تمام شده بسیار پایین آن می باشند و همچنین ویژگی دیگری که پلاتر های اوسه دارند سیاه و سفید بودن آن ها می باشد. بنابراین اگر شما پلاتری فقط برای چاپ نقشه و کار های سیاه و سفید نیاز دارید، بدون شک اوسه بهترین گزینه می باشد.

پلاتر های چینی که با برند های متفاوتی به بازار ارائه می شوند:

این دسته از پلاتر ها به خاطر عدم وجود خدمات پشتیبانی، کمبود قطعات، کمبود مواد مصرفی و همچنین سرویس کار و تعمیرکار مجرب با استقبال خوبی در ایران مواجه نشدند و عمدتا افراد بر اساس راهنمایی های غلط و دریافت مشاوره های نادرست این دسته از پلاتر ها را تهیه کرده اند. عمدتا افراد این پلاتر ها را به دلیل عرض بالای آنها تهیه می کنند و از همین رو برای آن دسته از افرادی که در زمینه چاپ الگو در ابعاد بزرگ، قالب سازی و غیره فعالیت دارند تقریبا مناسب می باشد. و اگر در زمینه ایی غیر از موارد ذکر شده فعالیت می کنید حتی الامکان از خرید این دستگاه خود داری کنید.

موتو

بر خلاف شرکت سازنده بسیار معتبر و دستگاه های قوی در ایران زیاد نتوانسته اند بازار را خوب کنند. و از دلایل آن می توان به سرویس کار، خدمات پشتیبانی ضعیف، گران بودن مواد مصرفی با توجه به شرایط اقتصادی حال حاضر جامعه و سایر مسائل که باعث می شود این برند با استقبال خوبی در بین مصرف کنندگان مواجه نشود.
هد پلاتر های موتو، هد اپسون می باشد و عمدتاً از مدل های DX5 DX7 استفاده می شود. و کیفیت چاپ در نوع اول تا 1440 دی پی آی ( dpi) و در نوع دوم تا 2880 دی پی آی می رسد، عمده مصرف این مدل بیشتر برای کانون های تبلیغاتی کاربرد دارد.

جمع بندی راهنمای خرید دستگاه پلاتر

به طور کلی می توانیم مقاله راهنمای خرید دستگاه پلاتر را با توجه به نکات گفته شده و تجربه چندین ساله فروش ماشین های اداری به صورت زیر خلاصه کرد :

1- اگر در حيطه دفاتر فنى ، كانون هاى تبليغاتى ، شركت هاى عمرانى ، معمارى ، نقشه بردارى ، انتشارات دانشگاه ها ، قالب سازى ها و چاپ الگو و فايل هاى خطى فعاليت داريد پيشنهاد ما به شما اين هست كه HP اولويت خريد شما باشد

2- اگر در زمينه آتليه هاى عکاسی فعاليت داريد به ترتيب پيشنهاد ما براى شما برند هاى Hp , Canon و اپسون ميباشد

3- اگر در زمينه چاپ و طراحى لباس فعاليت داريد پلاتر هاى اپسون تبديل شده به سابليميشن و سرى هاى جديد اپسون كه به صورت كارخانه اى سابليميشن ميباشند بهترين گزينه خريد ميباشد و اگر در زمينه چاپ روى كاغذ هاى كالك فعاليت داريد HP بهترين گزينه براى شما ميباشد

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟

هیچ نظری وجود ندارد