در حال نمایش 13 نتیجه

هد پلاتر

همه انواع پرینترهای inkjet که در بازار موجود هستند یک نقطه مشترک دارند که آن هم قطعه پرینت هد یا به اصطلاح هد (head) است. پلاتر نیز جزو پرینترهای اینک جت محسوب می‌شود و به همین دلیل خرید هد پلاتر با کیفیت و استاندارد، تاثیر فوق العاده مهمی بر کیفیت چاپ پلاتر شما خواهد داشت. به طوری که در بسیاری از موارد که کیفیت چاپ پلاتر کاهش می‌یابد و نیاز به سرویس دوره‌ای دارد، تعویض هد باعث می‌شود تا پلاتر دوباره به کیفیت روز اول خودش برگردد.
در فروشگاه یوچاپ،‌ انواع هد پلاتر با بهترین کیفیت عرضه می‌شوند. در نتیجه فرقی ندارد که مدل پلاتر شما چیست و از چه نوع هد پلاتری استفاده می‌کند، در هر صورت خواهید توانست با استفاده از فروشگاه یوچاپ هد پلاتر ایده آل دستگاه خود را خریداری کرده و جان تازه‌ای به پلاتر خود بدهید.

هد پلاتر چیست؟
تمامی مدل‌های پرینتر مدرن که به آنها پرینتر اینک جت گفته می‌شود، برای پخش جوهر روی کاغذ یا پارچه و یا هر ماده دیگری که چاپ روی آن صورت می‌گیرد، از قطعه‌ای به نام پرینت هد استفاده می‌کنند. از آنجایی که پلاترها نوع خاصی از پرینتر هستند که کاربرد اصلی آنها چاپ در مقیاسی بسیار بزرگتر از پرینترهای معمولی است، به پرینت هد دستگاه‌های پلاتر، هد پلاتر نیز گفته می‌شود.

هد پلاتر چگونه کار می‌کند؟
همانطور که اشاره شد وظیفه هد پلاتر یا همان پرینت هد، این است که جوهر را به روی صفحه پخش کند. برای انجام این کار، ابتدا جوهر به درون هد پلاتر هدایت می‌شود و سپس این قطعه با استفاده از نازل‌های کوچکی که دارد، جوهر را به شکل دقیق و با ظرافت هر چه تمام‌تر روی صفحه اسپری می‌کند.
در مدل‌های قدیمی پرینتر و پلاتر، به جای هد پلاتر از قطعه‌ای دیگر برای پخش جوهر استفاده می‌شد که جوهر را به حالت پرس روی کاغذ پخش می‌کرد. این یعنی بین قطعه جوهررسان و کاغذ تماس فیزیکی مستقیم برقرار می‌شد. این روش معایب زیادی داشت که باعث شد در مدل‌های جدید هد پلاتر جای جوهررسان فشاری را بگیرد.
اولین مشکل روش سنتی یا همان پرس جوهر این بود که در اغلب موارد، پرس جوهر دقت کافی را در چاپ نداشت و باعث می‌شد تا کیفیت چاپ پایین بیاید. این موضوع به خصوص برای پلاتر عیب خیلی بزرگی به حساب می‌آید چرا که کاربرد اصلی پلاترها در صنایع مربوط به طراحی و نقشه‌کشی است و در این نوع از صنایع، دقت و ظرافت پرینت حرف اول را می‌زند.
مشکل بعدی پرس جوهر، هزینه بالای تعویض قطعه آن بود. قطعه پرس کننده نسبت به مدل جایگزین خود یعنی هد پلاتر قیمت بسیار بالاتری داشت که باعث میشد تا هزینه‌های جانبی برای خرید قطعات و لوازم جانبی پلاتر بسیار گران از آب دربیایند.

انواع هد پلاتر
اگر چه همه انواع هد پلاتر وظیفه یکسانی دارند که همان اسپری جوهر به روی صفحه است، اما از لحاظ ساختار و نحوه کار پلاترها به دو دسته کلی تقسیم می‌شوند. این دو دسته هد پلاتر پیزو یا Piezo و هد پلاتر حرارتی یا Thermal نام دارند. تفاوت اصلی این دو نوع هد پلاتر در روشی است که جوهر را جذب و سپس آن را روی صفحه اسپری می‌کنند.
در هد پلاتر مدل پیزو، معمولا از یک لایه نازک که به آن فیلم می‌گویند استفاده می‌شود. این فیلم نازک به وسیله جریان الکتریکی شارژ شده و دچار لرزش می‌شود. نتیجه لرزش این است که فیلم نازک خم شده و به جوهر درون مخزن هد پلاتر فشار می‌آورد. با افزایش فشار، جوهر از مسیر نازل‌های باریک هد پلاتر خارج شده و روی صفحه اسپری می‌شود. هد پلاتر مدل پیزو در حال حاضر در پلاتر و پرینترهای برند اپسون (Epson) استفاده می‌شود.
در نوع دیگر هد پلاتر که نوع حرارتی است، همانطور که از نام آن پیدا است فرایند خروج جوهر به وسیله افزایش دما انجام می‌شود. به این صورت که هنگامی که جوهر به هد پلاتر می‌رسد، حرارت ایجاد شده توسط هد پلاتر باعث به جوش آمدن جوهر شده و سپس حباب‌هایی در جوهر ساخته می‌شوند که در نهایت از طریق نازل‌های هد پلاتر خارج شده و روی کاغذ اسپری می‌شوند. هد پلاتر حرارتی در پلاتر و پرینترهای کنون و اچ پی مورد استفاده قرار می‌گیرد.