دستگاه فتوکپی به ماشینی گفته می‌شود که با استفاده از لیزر، حرارت، مواد شیمیایی و یا الکترواستاتیک یک نسخه کپی از متن یا تصویر مورد نظر را چاپ می‌نماید. خرید دستگاه فتوکپی یکی از اولین اقداماتی است که در راه اندازی یک شرکت، اداره و یا موسسات مشابه انجام می‌شود. همچنین بسیاری از افراد ترجیح می‌دهند تا یک دستگاه فتوکپی خانگی را نیز برای کپی و پرینت اسناد و مدارک مورد نیاز خود خریداری کنند.
در هر صورت، برای خرید بهترین دستگاه فتوکپی نکاتی وجود دارند که به شما در این تصمیم گیری کمک خواهند کرد. امروزه دستگاه‌های فتوکپی دارای مدل‌های متنوعی هستند به شکلی که گاهی انتخاب یکی از آنها کار دشواری به نظر می‌رسد. به همین دلیل، در اینجا به شکل خلاصه راهنمای خرید دستگاه فتوکپی را مرور می‌کنیم تا با خصوصیات کلیدی این ماشین‌های کارآمد آشنا شوید.

سرعت کپی
می‌شود گفت اولین عاملی که در معرفی مدل‌های مختلف دستگاه فتوکپی به آن اشاره می‌شود، سرعت کپی آن ها است. این معیار در واقع به شما خواهد گفت که دستگاه مورد نظر قادر است با چه سرعتی از اوراق شما کپی بگیرد و یا پرینت کند. معمولا واحد اندازه گیری آن تعداد صفحات در دقیقه است که با ppm (pages per minute) نشان داده می‌شود. سرعت استاندارد یک دستگاه فتوکپی معمولی که در محیط اداری استفاده می‌شود و بین ۳ تا ۱۰ نفر از افراد به شکل اشتراکی از آن استفاده می‌کنند، چیزی بین ۲۵ تا ۴۵ صفحه در دقیقه است.

حجم کپی
منظور از حجم کپی یک تخمین از تعداد صفحاتی است که قرار است در طول یک ماه توسط دستگاه فتوکپی مورد نظر کپی یا پرینت شوند. حجم کپی رابطه مستقیمی با سرعت کپی نیز دارد. طبیعتاً هر چقدر که سرعت دستگاه بیشتر باشد، می‌تواند تعداد صفحات بیشتری را نیز در طول ماه پردازش کند. برای آن که بتوان درک بهتری از حجم دستگاه‌های کپی داشت، کارخانه‌های تولید کننده دستگاه فتوکپی به جای آن که عدد تخمینی را در نظر بگیرند، از مقیاس قابل فهم‌تری برای دسته بندی دستگاه‌های خود از نظر حجم کپی استفاده می‌کنند.
این دسته بندی‌ها شامل موارد زیر می‌شوند:

SOHO (برای دفترهای کوچک و یا استفاده خانگی)
low volume
mid volume
high volume
professional print

دستگاه‌هایی که در طبقه بندی professional print قرار می‌گیرند بیشترین ظرفیت کپی در طول ماه را دارند و در نتیجه برای کسب و کارهایی که به شدت به دستگاه فتوکپی وابسته هستند کارایی دارد. البته قیمت این دستگاه‌ها نیز از دسته‌های قبل از خود گران‌تر است. به همین دلیل هنگام خرید دستگاه فتوکپی، به این معیار توجه داشته باشید تا بتوانید گزینه مناسب و سازگار با نیازهای خود را انتخاب کنید.

قابلیت اتصال به شبکه
امروزه تکنولوژی‌های مدرن به سمتی حرکت می‌کنند که بیشتر از قبل به یکدیگر متصل شوند و یک شبکه یکپارچه را برای کاربر ایجاد کنند. قابلیت اتصال به شبکه یک ویژگی مهم و بسیار کاربردی برای پرینتر، دستگاه فتوکپی و یا دستگاه MFD (چاپگرهای چندکاره) محسوب می‌شود که می‌تواند به شکل چشمگیری بهره وری محیط کاری را افزایش دهد.
دستگاه فتوکپی که قابلیت اتصال به شبکه را داشته باشد، به شما امکان می‌دهد تا با استفاده از کامپیوتر و یا حتی تلفن همراه خود بسیاری از عملکردهای دستگاه را از راه دور تحت کنترل داشته باشید و با سرعت بیشتری کارهای خود را پیش ببرید. امروزه تقریبا همه دستگاه‌هایی که حجم کپی آنها در طبقه mid-volume و یا بالاتر قرار می‌گیرد، سازگاری کامل با شبکه دارند.

امکانات اسکن
بهره مندی از قابلیت اتصال به شبکه یک مزیت مهم با خود به همراه دارد و آن این است که شما می‌توانید تصاویر و اسناد مورد نظر خود را بلافاصله بعد از اسکن از طریق خود دستگاه فتوکپی به کامپیوتر بفرستید و یا حتی به آدرس مورد نظر خود ایمیل کنید. دستگاه‌های مدرن فتوکپی از این نظر پیشرفت چشمگیری داشته‌اند و هر کدام از آنها قابلیت‌های منحصر به فردی را در اختیار کاربر قرار مي‌دهند. به عنوان مثال بسیاری از این دستگاه‌ها از طریق شبکه، به لوازم جانبی دستگاه فتوکپی متصل می‌شوند و گزینه‌های جدیدی را ارائه می‌دهند.