در حال نمایش یک نتیجه

دستگاه لمینیت یکی از ابزارهای ضروری برای افرادی است که با اوراق کاغذی سروکار دارند. ادارات، شرکت‌های تجاری، مدارس، آموزشگاه‌ها و… از این ابزار برای ایجاد یک پوشش پلاستیکی با دوام و ضخیم روی کاغذهای مهم و یا پرس کارت‌های مختلف استفاده می‌کنند. به لطف لمینیت، شما می‌تواند تا سال‌های سال از مدارک کاغذی خود محافظت کنید و نگران خیس شدن، چروک شدن و یا پاره شدن آن ها نباشید. بسیاری از دستگاه‌ها علاوه بر لمینیت کاغذ، قابلیت لمینیت پاکت‌های صنعتی و روکش دو رو را نیز ارائه می‌دهند.
دستگاه‌های لمینیت توسط کمپانی‌های مختلف و با مدل‌های متنوعی تولید می‌شوند که با توجه به خصوصیات و امکانات آنها، هر کدام کاربرد خاص خود را دارند. قبل از خرید دستگاه لمینیت، نکاتی وجود دارند که دانستن آنها به شما کمک خواهد کرد تا بتوانید دستگاه ایده آل خود را پیدا کنید. در اینجا این نکات را به شکل مفید و مختصر بیان می‌کنیم.

بهترین دستگاه لمینیت کدام است؟
مدل‌های مختلف دستگاه‌های لمینیت ویژگی‌های منحصر به فردی دارند که قیمت آنها نیز با توجه به همین ویژگی تعیین می‌شود؛ اما ممکن است انتظاراتی که شما از یک ماشین لمینیت دارید با یک مدل متوسط و ارزان قیمت برآورده شود؛ بنابراین همیشه گران‌‌ترین دستگاه بهترین دستگاه نیست. بلکه قبل از خرید دستگاه و حتی لوازم جانبی لمینیت، باید ببینید که چه ویژگی‌هایی برای شما در اولویت قرار دارند. موارد زیر جزو کلیدی‌ترین معیارها در انتخاب مدل لمینیت محسوب می‌شوند:

ابعاد ورودی لمینیت
مهم‌ترین عامل در انتخاب بهترین نوع لمینیت، ابعاد ورودی آن است. اکثر دستگاه‌های لمینیت خانگی یا دستگاه‌های اداری ساده، برای لمینیت کاغذهای A4 کاربرد دارند. دستگاه‌های پیشرفته‌ لمینیت چند کاره هستند. به این معنا که علاوه بر کاغذ A4، قابلیت لمینیت کاغذهای کوچکتر مثل A6 و حتی کاغذهای بزرگتر مثل A3 را دارند و می‌توانید از آن به عنوان مثال برای لمینیت پوستر استفاده کنید.

مدت زمان گرم شدن دستگاه
وقتی که می‌خواهید از لمینیت استفاده کنید، قبل از شروع کار باید دستگاه را زودتر روشن کنید و منتظر بمانید تا رولر یا همان غلتک‌های دستگاه گرم شوند تا آماده لمینیت کردن شوند. این مدت زمان معمولا پنج دقیقه است و اگر در طول روز چندان با لمینیت سروکار ندارید، ممکن است اصلا برای شما مهم نباشد؛ اما در دستگاه‌های مدرن‌تر این مدت زمان به یک دقیقه کاهش یافته است. در نتیجه اگر سرعت لمینیت برای شما اهمیت دارد، بهتر است سراغ دستگاه‌هایی بروید که سرعت گرم شدن آنها بهبود یافته است.

سرعت لمینیت
به طور کلی دستگاه‌های لمینیت سرعت عمل پایینی دارند. دلیل آن این است که این دستگاه‌ها تلاش دارند تا با نهایت دقت کاغذ مورد نظر را لمینیت کنند به شکلی که طی این فرایند آسیبی به کاغذ وارد نشود. اکثر لمینیت‌ها با سرعت ۳۰ سانتی متر در دقیقه کار می‌کنند. اگر با کاغذهای بزرگ‌ سروکار دارید و یا نیاز دارید تا در مدت زمان اندک تعداد زیادی از کاغذها را لمینیت کنید، نیاز به یک دستگاه سریع‌تر خواهید داشت. امروزه بسیاری از مدل‌های پیشرفته دستگاه لمینیت قابلیت کار با سرعت نزدیک به ۴۰ سانتی متر را نیز دارند.

ظرفیت استفاده از دستگاه
همانطور که اشاره کردیم دستگاه‌ لمینیت برای شروع به کار نیاز دارد تا غلتک‌هایش به اندازه کافی گرم شوند. سپس در حین انجام کار نیز، باید حواستان باشد تا دستگاه بیش از حد داغ نشود و آسیب نبیند. به طور کلی لمینیت‌های رده متوسط قابلیت کار برای مدت ۲۰ تا ۳۰ دقیقه را به شکل بی وقفه دارند.
سپس باید آن‌ها را خاموش کنید تا خنک شوند و بعد از یک وقفه، دوباره کار لمینیت را ادامه دهید. این مدت زمان برای دستگاه‌های جدیدتر و البته گران‌تر افزایش یافته و ظرفیت استفاده از آن‌ها بیشتر از نیم ساعت است. با این حال هنگام استفاده از این دستگاه، همیشه باید دمای دستگاه را زیر نظر داشته باشید تا به خود دستگاه و یا لوازم جانبی لمینیت آسیبی نرسد و یا حتی در مواردی باعث آتش سوزی نشود.

برند دستگاه
بدیهی است که در انتخاب هر وسیله‌ای، برند آن عامل تعیین کننده‌ای در قیمت و البته کیفیت محسوب می‌شود. این موضوع در مورد دستگاه‌های لمینیت نیز صادق است. همچنین برندهای شناخته‌ شده این مزیت را به همراه دارند که با لوازم جانبی بیشتری سازگاری دارند که کار شما را در خرید لوازم جانبی لمینیت راحت‌تر می‌سازد.